Trgovinski sukob: Hoće li američka vina nestati sa kanadskih polica?

Nakon što je premijer kanadske provincije Ontario Dag Ford, krajem januara najavio povlačenje američkih vina, piva i žestokih pića sa polica LCBO-a (prodavnice Odbora za kontrolu alkoholnih pića Ontarija), kao odgovor na Trampove pretnje carinskim tarifama, Tramp i kanadski premijer Džastin Trudo postigli su dogovor o privremenom zamrzavanju tarifa na 30 dana, što je ujedno bilo dovoljno za obustavu planiranog bojkota.
Iako je uvođenje tarifa zasada odloženo, trgovinskom sporu između SAD i Kanade ne vidi se kraj. S obzirom na to da je trgovinska politika Kanade u nadležnosti federalne vlade, Ford nema mnogo prostora za direktne ekonomske mere protiv SAD, ali kao lider najvažnije kanadske pokrajine u ovom trgovinskom sporu, pronašao je način da izvrši pritisak – LCBO, državnu prodavnicu alkohola, kao najefikasnije rešenje za povlačenje američkih proizvoda.

Prema navodima magazina Decanter i procenama ekonomista, ovaj bojkot imao više simboličan nego stvaran efekat. Podaci pokazuju da su Ontario, Manitoba i Nova Škotska tokom 2024. godine kupili 2.5 miliona paketa američkog vina – tek 1.1% ukupne proizvodnje u SAD. Manji proizvođači koji se oslanjaju na izvoz u Kanadu mogli bi da osete gubitke, ali bi se sektor u celini verovatno prilagodio. Takođe, vino predstavlja samo 0.1% ukupnog američkog izvoza u Kanadu, što ga ne čini jakim adutom u trgovinskim pregovorima. Što se potrošača tiče, nestanak američkih vina sa polica LCBO-a bio bi primetan, ali ne i dramatičan. Iako su neka od najprodavanijih vina u Kanadi upravo američka, njihova ponuda se dominantno nalazi u kategoriji „natprosečna” – popularna su, ali ne i nezamenjiva.
Ovaj sukob dodatno je podstakao pokret kupuj lokalno, koju Ontario sve aktivnije promoviše. Pokrajinska administracija koristi priliku da podstakne potrošače da se okrenu kanadskim vinima i destilatima, što se uklapa u širi trend ekonomskog lokalpatriotizma poslednjih godina.
Kalifornijski institut za vino, veoma uticajno udruženje ove države, takođe se oglasilo povodom novonastalog spora, ističući da je Kanada jedno od najvažnijih tržišta za američka vina sa vrednostima maloprodaje vina koje premašuju milijardu dolara godišnje, uputivši poziv za obe vlade da rade zajedno na rešavanju ovog spora što je pre moguće kako bi se ekonomska šteta svela na minimum.